fbpx
Dragana Gordic | Shutterstock

אפליקציה שפיתחו בני 17 תוכל לזהות דיכאון בשלביו המוקדמים

מקדימים תרופה: חמישה נערים בני 17, משתתפי התוכנית 'סטארט אלפא', פיתחו אפליקציה שתזהה מאפיינים של דיכאון בעזרת טכנולוגיית בינה מלאכותית וזיהוי פנים.

  • אורי ביטון
  • 16 ביוני, 2022

בכל שנה מגלים עוד ועוד צעירים הסובלים מדיכאון, שהוא גם בין גורמי המוות הראשונים בקרב בני ובנות נוער. אין ספק שאחד האתגרים הגדולים ביותר בטיפול בדיכאון הוא הזיהוי והאבחון. דיכאון לא מטופל עלול להחמיר, להתגבר ולפגוע במי שסובל ממנו ובסביבתו.

האפליקציה נקראת "Depression Detection" ומפתחים אותה בארבע השנים האחרונות עומר בורשטיין, יאיר דרדיק, אמיר הרטמן, אילן מטמון וקאי מירון, עתידה לשנות את המצב הזה ולזהות תסמינים מוקדמים של דיכאון בקרב בני ובנות נוער על מנת למנוע הידרדרות במצבם הנפשי.
את המחקר והפיתוח הם ביצעו במסגרת התוכנית 'סטארט אלפא'; תוכנית נוער מובחרת של משרד החינוך ואמזון שמטרתה ליצור את הדור הבא של יזמי טכנולוגיה ע"י חממת עבודה המעניקה להם ליווי משלב הרעיונות עד למימוש בשטח. האפליקציה משתמשת במודל בינה מלאכותית שאותו פיתחו חמשת הצעירים, וכעת הם מתמקדים באימון היכולת להבדיל בין אדם הסובל מדיכאון לכזה שאינו.

יאיר דרדיק, משתתף התוכנית ומהצוות המוביל של הפרויקט, שיתף בתהליך הפיתוח: "קיימנו מגעים עם בית החולים הפסיכיאטרי גהה ועם מחלקות פסיכיאטריות של בתי חולים כגון סורוקה ושניידר, כמו גם מספר פסיכיאטרים פרטיים, אשר עזרו לנו בכל הנוגע למחקר, ובבחירת העצות לטיפול בדיכאון שיופיעו באפליקציה."

שניים ממשתתפי התוכנית ומהצוות המוביל של הפרויקט | מתוך התוכנית 'סטארט אלפא' של משרד החינוך ואמזון

נותנים לאינטליגנציה המלאכותית לעשות את העבודה:

אז איך זה עובד בעצם? האפליקציה ומנוע ה-AI (בינה מלאכותית) שמפעיל אותה עדיין בשלבי למידה, אך דרדיק מסביר שהשימוש באפליקציה יותר פשוט משאתם חושבים:
"כרגע אנחנו מאמנים את האפליקציה להבדיל בין אדם שסובל מדיכאון לבין אחד שלא. האפליקציה עצמה תיקח תמונות מהמצלמה הקדמית של הנער במהלך היום באופן קבוע ולאחר תקופה משוערת של שבוע תשלח למכשיר הוריו את מסקנותיה. לאחר מכן היא תמשיך לעדכן את מצב הילד על בסיס שבועי, היא תתריע במצב של הדרדרות והיא תציע טיפים להתמודדות במקרה והנער מראה סימנים של דיכאון".

"נהניתי מאוד מהעבודה על הפרויקט" מספר דרדיק, "עבדתי עליו עם חברים טובים שלי ואני נהנה לדבר עם אנשים ומול קהל. בנוסף היה לי מאוד מעניין ללמוד על דיכאון ובריאות נפשית, קיום מחקר ובניית מודל בינה מלאכותית".

השיא של התוכנית והפרויקט היה ב"דמו-דיי", כנס בו כל משתתפי התוכנית הציגו את הפרויקטים שלהם מול משקיעים, גורמים במשרד החינוך ולמשפחותיהם. בעקבות הכנס מפתחי האפליקציה קיבלו מספר פניות ממחלקות שונות במשרד החינוך לקיום פגישות במטרה לדבר על הפרויקט וכיצד אפשר לשלב אותו במערכת החינוך.

מה הלאה?

"כעת המכשול העיקרי שלנו הוא גיוס אנשים למחקר" מתוודה דרדיק, "עד כה ערכנו את המחקר בבית ספרנו לשכבות י' – י"ב במסגרת תכנית המחויבות האישית, כלומר כל תלמיד שבחר להשתתף במחקר קיבל שעות מחויבות. אנחנו מנהלים שיח עם בתי ספר אחרים בתל אביב על מנת להביא את המחקר גם אליהם, ושואפים להגיע לכמה שיותר בתי ספר ואנשים כדי שהמודל שניצור יהיה כמה שיותר איכותי ומדויק."
"לדיכאון יש השפעות הרסניות על חיי החברה, הלימודים והעתיד של ילדים ובני נוער; אני מאמין שבעזרת הטכנולוגיה הזאת, שאין דומה לה כרגע בשוק, נוכל לזהות דיכאון בשלב מוקדם אצל תלמידים רבים וכך לשפר חיים של רבים ואפילו להציל חיים".

זו ההזדמנות שלכם:

אם אתם רוצים שגם בית הספר שלכם ישתתף במחקר, רוצים להוריד את האפליקציה או שיש לכם כל שאלה עליה או על המחקר אתם מוזמנים ליצור קשר עם צוות מפתחי האפליקציה. כל השתתפות היא מוערכת, חשובה ועוזרת במלחמה נגד הדיכאון. דיכאון היא מחלה קשה בעלת אלפי קורבנות. עכשיו יש לכל אחד מכם את ההזדמנות לעזור, למען המשפחה והחברים שלכם. כל מה שצריך זה להוריד את האפליקציה depression detection ולעזור להציל חיים.

depressiondetectionapp@gmail.com

האפליקציה Depression Detection”" זמינה להורדה ב-Google Play

צילום מסך | Google Play