fbpx
מתוך כנס השיווק לצעירים 2021 של טינק ואיגוד השיווק הישראלי | צילום: ערן לם

שמים את הטיק בטיק-טוק

חודש המודעות לתסמונת טורט החל וזה הזמן לספר לכל מי שלא מכיר, מהי התסמונת הזו ולמה חשוב שתכירו אותה? קבלו את #הטורטניקים

  • תמר ברין
  • 18 במאי, 2022

אם אתם עוקבים אחרי ערוצי החדשות ברשת, כנראה יצא לכם לשמוע את השם "אביתר לרנר" או "טלי ברייר", שני צעירים הלוקים בתסמונת טורט שהותקפו ע"י אזרחים שלא מודעים לתסמונת בזמן נסיעה שגרתית באוטובוס. כבעלת תסמונת טורט – אני יכולה להבטיח לכם שאף נסיעה באוטובוס לא יכולה להיחשב שגרתית כאשר יש לך טורט.

אז מה זה אומר בעצם, טורט? אי פעם ראיתם ברחוב אדם שמשמיע קולות משונים, או אפילו מקלל סתם ככה באקראיות? ככל הנראה שזהו אדם שיש לו טורט.
בקצרה, זוהי תופעה נוירולוגית המתבטאת בטיקים – קולות, תנועות ואפילו מילים שיוצאות ללא שליטה מהגוף, היא לא מדבקת ויכולה להופיע בכל שלב בחיים, אך לרוב מתחילה כבר בגילאי הילדות. כיום עדיין אין תרופה מלאה לתסמונת טורט, אך בשילוב של כמה סוגי טיפולים, תרופתיים והתנהגותיים (לדוגמת טיפול פסיכיאטרי ופסיכולוגי) ניתן להקל מעט על הטיקים, אך לא לבטלם לגמרי.

לא אשקר, החיים עם תסמונת טורט יכולים להיות מאתגרים – ההרגשה לעיתים היא שאת כמו בובה על חוט ומישהו אחר שולט בך, אך הקושי האמיתי מגיע לעיתים דווקא בהתמודדות עם הסביבה.
אדם שלא מכיר את התופעה, יכול לחשוב שאותו אדם זז בצורה מצחיקה, מקלל או עושה קולות בכוונה, מבלי להבין שמי שמתמודד או מתמודדת עם טורט לא מצליח או מצליחה לשלוט על זה. אך לא הכל שלילי ויש תקווה: המודעות לתסמונת טורט אכן מתרחבת עם השנים, כאשר שנה שעברה הגענו לשיא המודעות בארץ עם יציאת ספר הילדים הראשון המדבר על תסמונת טורט; "זה כל הט(ר)יק" של גולן וינוקור דנה.
אבל מבחינתנו, קהילת הטורטניקים בישראל, זה עדיין לא מספיק ולאחרונה החלטנו לקחת את העלאת המודעות צעד אחד קדימה ולהצטרף לעולם המדיה בתור קהילה, על מנת להנגיש את התסמונת אל הדור הצעיר. לצורך כך פנינו אל הטיקטוק והאינסטגרם – הרשתות הכי מדוברות שדרכן ניתן לשווק, ללמד ואפילו לבנות קהילות חדשות ופתחנו את עמוד tourette.stories"" שבו אנו מאגדים את כל סרטוני ההסברה שלנו למקום אחד. בכך, אנו יוצרים עמוד קהילה בו התוכן משותף לכולנו, כל מה שקשור בתסמונת – איך אנו חיים איתה, סרטוני הסברה על התסמונת עצמה, איך מתמודדים איתה…. כאשר אנחנו יחד, יותר קל להעלות את המודעות.

@tourette.stories

תכירו את תמר המהממת! @tamar.brin #תסמונתטורט #טורט #העלתמודעות #פוריו #fyp #טיקים #הטורטניקים #tourettes #TS #tourettesawareness #tourettessyndrome

♬ צליל מקורי – Tourette.Group.Stories

בחו"ל, התופעה צוברת הרבה אהדה בטיקטוק, ישנם אפילו כמה יוצרי תוכן ומשפיענים עם טורט המתחזקים עמודים עם מאות אלפי עוקבים ומיליוני צפיות ולייקים, שם הם משתפים את החוויות, ההתמודדויות והקשיים בצורה הנגישה ופופולארית ביותר – הומור. קחו למשל את איווי המקסימה, שמתעדת את עצמה מנסה להכין כל מיני מאכלים יחד עם בני משפחתה ומתפוצצת מצחוק כאשר הטיקים קופצים באמצע.

@thistrippyhippie

i am SO proud of her and how understanding she is❤️(she’s my friend not related) #foryou #tourettes #foryoupage #tourettessyndrome

♬ original sound – evie meg💜

בפתחו של חודש המודעות לתסמונת טורט אנו מזמינים אתכם ואתכן, לקחת חלק במאבק שלנו להעלאת המודעות לתסמונת ולעקוב אחרי דף הקהילה שלנו באינסטגרם ובטיקטוק, לשתף את התכנים ובכך להביא לחשיפה של הטורט לקהל הרחב.

בעולם היותר מודע של היום, הדור הצעיר תמיד שואף לדעת עוד, לכן אנחנו מאמינים שעל מותגים ומשפיענים חשוב לזכור לשלב העלאת מודעות לנושאים חברתיים כמו זה בעולמות התוכן שלהם, ויחד לתמוך באג'נדות המקדמות אותנו כחברה ומנרמלות קהילות כמו #הטורטניקים – לעולם טוב יותר, מכיל יותר וגם מצחיק יותר.