צילום: משה נחומוביץ, כאן 11

כולנו שווים

המון אנשים מתקשים למצוא עבודה, אך לבעלי מוגבלויות הדבר קשה אפילו יותר. הגעתי הנה כדי לשתף אתכם במסע שלי.

  • תמר ברין
  • 28 ביולי, 2021

לפני הכל, תנו לי להציג את עצמי – שמי תמר, אני בת 24, מנהלת תוכן בטינק ויש לי תסמונת טורט.

כשאמרו לי שהכתבה הבאה שאעשה תהיה על עצמי, היו לי רגשות מעורבים. מצד אחד – התרגשות, יש לי יד חופשית לכתוב ולספר את הסיפור שלי. מצד שני – החשש, זה לא ייראה מוזר? זה לא סנובי מדי? כנראה שלא. נאמר לי שלפעמים, מותר ואפילו רצוי להרים לעצמך. אני בדרך כלל לא נוטה לפרגן לעצמי בכתבה, אבל אם מגזין "לאשה" החליטו לעשות זאת, אז למה לא גם כאן?

המסע שלי מתחיל בגיל שמונה, שם קיבלתי בפעם הראשונה את התסמונת שלי – תסמונת טורט. למי מכם שלא יודע מה זה אומר, זו תופעה נירולוגית שמתבטאת בטיקים – קולות ותנועות שהגוף מוציא ללא שליטה. אם תראו אותי במציאות, כנראה תשמעו אותי מוציאה כל מיני קולות משונים. זה לא בכוונה, אני באמת לא מסוגלת לשלוט על זה.

מאז שסיימתי שירות לאומי החשש שלא אמצא מקום עבודה רק גבר עם השנים. אבל מקום אחד כן חזר אליי, חנות ספרים בה עבדתי במשך ארבע שנים. ואז, הגיעה הקורונה. כל העובדים יצאו לחל"ת, חופשה ללא תשלום, החלה תקופת הסגרים, כולנו היינו בבית בלי יכולת לעבוד ולהתפרנס.

ניסיתי לחפש מקומות עבודה חדשים, כאלה שאוהב לעבוד בהם, שיממשו את הפוטנציאל שבי, אך בכולם מצאתי רק פחד. אין לי ניסיון קודם, אין לי תואר ראשון, כל המקומות הללו דורשים אחד מהשניים. חששתי שלא אמצא ככה כלום לעולם, כמעט ויתרתי. אבל אז, הגעתי לסדרה "תנו לעבוד" בכאן 11. הם עזרו לי למצוא מקום עבודה שמתאים לי ושלא חושש להעסיק אדם עם תסמונת טורט. לכל אחד מהמשתתפים בסדרה יש את הקושי הזה בלמצוא עבודה, הנטל הזה שאנו סוחבים איתנו ביום יום, המגבלה שלנו, שבעצם איננה מגבילה אותנו באמת מלעבוד בדיוק כמו כולם. זה בדיוק מה שהסדרה באה להראות, שלא צריך לחשוש להעסיק אנשים עם מוגבלויות במקומות עבודה, להפך, יש לנו הרבה מה להציע.

גם לי היו חששות בהתחלה, בעיקר כי זו הפעם הראשונה שלי באופן ספייס (חלל עבודה משותף, כל העמדות אחת ליד השניה). חשבתי שהטיקים שלי יפריעו לריכוז ולעבודה שלהם, שלא אצליח להבין את העבודה כי אין לי ניסיון קודם, אך גם הם הוכיחו לי וגם אני הוכחתי לעצמי, שזה ממש לא כך, אני לומדת המון ומוכיחה את עצמי כל יום מחדש.

הפרק שלי יעלה הערב, יום רביעי ה28.7 בשעה 21:00 בערוץ 11, שם תוכלו לראות איך הגעתי הנה, לטינק, מקום עבודה שמאמין שכולנו שווים.

אני מודה בכל יום על ההזדמנות שניתנה לי לעבוד במקום הזה ולכתוב לכם כאן. בליבי יש גם תודה מיוחדת למנכ"לים, אשר לא התייחסו לטורט שלי כאל אישיו, כמו שאמור להיות בכל מקום עבודה לדעתי.

שמחה להיות חלק ממהפכת השוויון.