צילום: Shutterstock

אומגל: הצ'אט המסוכן שכבש את בני הנוער

אומגל הפכה בחודשים האחרונים לאחת מהפלטפורמות החברתיות הכי פופולאריות בקרב בני הנוער בישראל, אך יחד עם ההצלחה, מגיעות גם הסכנות: חשיפה לתוכן מיני ואלים ושיח מזלזל. אז מה הסוד של אומגל ומדוע הפכה ללהיט 10 שנים אחרי פרסומה לראשונה? כל הפרטים בפנים!

  • מערכת טינק
  • 12 בינואר, 2021

אם אתם חיים ונושמים טיקטוק, או אפילו ביליתם לאחרונה ביוטיוב, כנראה שיצא לכם לראות סרטונים בהם יש שימוש בפלטפורמת אומגל. סרטונים סטייל "מבלה 24 שעות באומגל", "מתחזה לסלבריטאים באומגל" צברו מיליוני צפיות, וכוכבי רשת בארה"ב לקחו את התופעה אפילו רחוק יותר- הפתיעו אוהדים, יצרו מסיבות צפייה עם זרים ועוד. אבל נחזור רגע להתחלה, למי שלא מכיר, מדובר בעצם בצ'אט אינטרנטי המאפשר לאנשים מרחבי העולם לנהל שיחה באופן אקראי. האתר נוצר בשנת 2010, ובשנתיים האחרונות זוכה לפופולאריות ענקית בקרב מתבגרים וצעירים. הקונספט: לשוחח עם זרים! כל מה שאתם צריכים זה פשוט להיכנס לפלטפורמה, ואנשים זרים מתחילים לצוץ ולשוחח איתכם. הממשק די פשוט, והיום, כשיש גם גרסאות לסמרטפון, ואפשר לשוחח עם אנשים תוך כדי תנועה, הפלטפורמה הפכה להיות פופולארית יותר מתמיד, בעיקר בקרב כוכבי הרשת בישראל ובעולם שמשתמשים בצ'אט על מנת ליצור סרטונים הומוריסטיים. כן חברים, זה אכן אותו צ'אט רולט שאנחנו מכירים כבר שנים רבות.

על פניו, נורא קל להבין מדוע אומגל הפכה להיות תופעה של ממש עבור מתבגרים, ובמיוחד בתקופת הקורונה. היא הרי מאפשרת לצעירים להתחבר עם אנשים חדשים מבלי לצאת מהבית, נותנת להם ריגוש מידי שתמיד חסר להם ביום יום וכמובן שאי אפשר להוציא מהמשוואה את נושא המיניות שהפכה להיות השחקנית הראשית בצ'אט. אומגל מאפשרת לצעירים חוויה חברתית שמפתיעה אותם בכל כניסה, ולמרות שלמבקרים יש אפשרות לרשום מילות מפתח לסינון אנשים עם תחומי עניין משותפים, חייבים לציין שצ'אט רולט על כל סוגיו, הוא דבר מורכב ומסוכן, במיוחד עבור הילדים הצעירים שלא תמיד מוכנים למראות שנגלים אליהם שם. נכון, אותם צעירים זוכים לצאת ל-"הרפתקאה" ולהכיר אנשים חדשים, אבל רבים משתמשים בפלטפורמה בצורה מינית, אלימה ומבזה עד לרמה מסוכנת של ממש

לטובת כתיבת הכתבה דיברנו עם כמה כוכבי טיקטוק ישראליים שאמנו לנו שאכן מדובר בתופעה של ממש בקרב צעירים ישראליים- חלק אף שיבחו את הפלטפורמה: "ככה מצאתי את בת הזוג שלי", אומר לנו איתי בן ה-17, אך הרוב הגדול מודעים לסכנות ולבעייתיות. בין נרצה או לא, בינתיים אומגל היא כאן כדי להישאר, חשוב פשוט להכיר את התופעה ולהיות עם האצבע על הדופק. ומתי המותגים בישראל יגלו את חממת הנוער החדשה של ישראל? כנראה שזה רק עניין של זמן.